Programiści są aktualnie poszukiwani w wielu firmach i zapotrzebowanie cały czas rośnie. Chcesz zacząć swoją przygodę z taką pracą? Sprawdź szczegóły i uzyskaj przydatne informacje na początek drogi.

Nauka programowania – jak zacząć?

Nauka programowania od zera nie jest tak trudna, jak nam się wydaje. Jakie ścieżki prowadzące do pożądanego efektu możemy obrać?

  • Szkoły zawodowe i policealne – standardową drogą do kariery w branży IT jest nauka w szkołach, które w szerokim zakresie przygotowują nas do specyfiki zawodu. Niektóre placówki oferują krótkie kursy oraz zajęcia zdalne, na które warto zwrócić uwagę w przypadku ograniczonej ilości czasu.
  • Nauka samodzielna – w internecie możemy znaleźć mnóstwo filmów, artykułów, poradników informacyjnych oraz kursów. Jednym z przykładów jest popularna strona Udemy, która za niewielkie pieniądze daje nam dostęp do np. pakietu wykładów. Jedyny warunek, który musisz spełnić ucząc się w domu to posiadanie chęci i zapału do pracy w tej dziedzinie. Nauka samodzielna jest bardzo popularna wśród początkujących programistów, a systematyczna praca przynosi efekty.

Nie należy zapominać, że programista powinien znać matematykę na rozszerzonym poziomie. Pracodawcy najprawdopodobniej poproszą nas o rozwiązanie zadań na rozmowie wstępnej, więc zamiłowanie do przedmiotów ścisłych jest bardzo pozytywną cechą potencjalnego specjalisty.

Języki programowania – jak wybrać spośród wielu?

Języki programowania można podzielić ze względu na ich zastosowanie. Wszystko zależy od dziedziny branży IT, która Cię interesuje.

  • JavaScript – to język programowania, który wiele osób uważa za najłatwiejszy. Wykorzystuje się go najczęściej podczas tworzenia stron internetowych. Ze względu na niski poziom trudności i duże możliwości zatrudnienia początkujący programiści wybierają właśnie ten język.
  • Java – to język używany do tworzenia aplikacji mobilnych, komputerowych i gier. Jak można się domyślić, jest on bardzo popularny, gdyż wszyscy korzystamy z urządzeń mobilnych na co dzień. Nauka tego języka daje możliwość pracy w dużej firmie i wymaga doświadczenia.
  • Python – Big Data, sztuczna inteligencja i Machine Learning
  • C++ – język używany do stworzenia oprogramowania, gdy wydajność kodu jest priorytetem. Ma bardzo szeroki zakres zastosowań, a jego obecności doświadczamy na codzień w najbardziej popularnych aplikacjach i grach komputerowych z wysokiej półki. C++ to skomplikowany język, który często wymaga dodatkowej nauki.
  • PHP – stosowany w budowie stron internetowych, często w połączeniu z JavaScript. Znajomość tego języka jest pozytywnym atutem w szukaniu pierwszej pracy.


Poszukiwanie pracy – gdzie warto sprawdzić?

Adepci branży IT, którzy poszukują pierwszej pracy powinni liczyć się z tym, że na początku najprędzej dostaną się do małej firmy lub na staż. Mimo, że codzienne zajęcia mogą wydawać się nudne i monotonne, każde doświadczenie liczy się w rozwoju. Najlepsi pracownicy szybko zostają zauważeni oraz nagrodzeni, więc praca daje możliwości podwyżek i awansów. Ważne w pracy specjalisty od IT jest dokształcanie się na bieżąco, gdyż zakres problemów jest bardzo szeroki. Niektóre firmy organizują szkolenia dla pracowników podwyższając przez to ich kwalifikacje. Pracy można szukać w wielu miejscach. Ostatnio dużą popularnością cieszy się Facebook i OLX, jednak nie wszystkie oferty są godne zaufania i uwagi. Warto sprawdzić stronę GoWork i wpisać w jej wyszukiwarkę „praca programista”. Oferty są liczne, a kontakt z pracodawcą łatwy oraz bezproblemowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj