Microsoft Word jest jednym z najpopularniejszych programów, umożliwiających tworzenie i formatowanie różnych dokumentów. Dzięki niemu możemy edytować tekst w dowolnej chwili w prosty, szybki i wygodny sposób. Word posiada wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest numerowanie stron.

Automatyczne numerowanie stron – Word

Numeracja stron w Word jest bardzo prosta.

1) Najpierw musimy wybrać zakładkę Wstawianie.

2) Następnie należy odnaleźć Numer strony.

3) Wybieramy interesujące nas lokowanie i typ numeracji. Możemy zdecydować się na standardowe numerowanie u dołu strony, ale też na górze.

A co jeśli chcemy, aby automatyczne numerowanie nie zaczynało się od pierwszej strony? Często zdarza się, że pisząc różnego rodzaju prace nie chcemy, aby pierwsze działy (takie jak spis treści) nie były objęte numeracją. Dla wielu osób numerowanie dokumentu od innej strony niż pierwsza stanowi problem. Numerowanie od konkretnej strony nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W zasadzie cały proces jest dość prosty. Wymaga on od nas jedynie parę kliknięć więcej niż w przypadku standardowej numeracji. Więc jak zmienić numerację?

1) Zaczynamy od znalezienie zakładki Układ.

2) Następnie klikamy w Ustawienia strony.

3) Kiedy otworzy się nowe okienko wybieramy sekcję Układ.

4) Klikamy w opcję Inne na pierwszej stronie.

5) Jeśli chcemy zacząć numerowanie od np. drugiej strony musimy kliknąć w pozycję Numer strony, następnie Formatuj numery stron i ustawiamy opcję Rozpocznij od wartość 0. Aby zakończyć wystarczy wybrać Zamknij nagłówek i stopkę lub nacisnąć ESC.

Pamiętajmy, że jeśli mamy do czynienia z obszerniejszym dokumentem, który będzie drukowany dwustronnie warto zaznaczyć opcję Inne strony na parzystych i nieparzystych. Opcja ta sprawia, że numery zarówno parzystych i nieparzystych stron będą się pojawiać na zewnętrznej części kartki. Dzięki temu tekst będzie dużo bardziej czytelny i przejrzysty.

Jak ponumerować strony w Wordzie? Numeracja niestandardowa

Warto wiedzieć, że Word jest narzędziem o wielu możliwościach, które pozwalają na edytowanie tekstu w ciekawy i zróżnicowany sposób. Jedną z takich opcji jest niestandardowe numerowanie.

Aby ustawić niestandardowe numerowanie stron wystarczy kilka prostych kroków.

1) Na początek musimy ustawić zaznaczenie granicy wprowadzenia i treści dokumentu.

2) Następnie wybieramy sekcję Układ.

3) Później klikamy w Podziały.

4) Wybieramy Następna strona.

5) Następnie usuwamy z obszaru nagłówka sekcję Połącz z poprzednim.

Jeśli na tym etapie obszar stanie się szary oznacza to, że proces zakończył się sukcesem.

6) Po usunięciu pola klikamy w sekcję Numer strony. Tam wybieramy styl numeracji. Jeśli chcemy wprowadzić zmianę tylko na pierwszej stronie, musimy się upewnić, że nie mamy zaznaczonej opcji Inne na pierwszej stronie.

Na pierwszy rzut oka wstawianie numerów w Wordzie może wydawać się skomplikowane lub czasochłonne, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wystarczy uważnie czytać instrukcję i postępować zgodnie z poleceniami, aby dostosować numerację do swoich osobistych preferencji czy wymagań.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj