Katalog pomysłów dla każdego. Poznaj Pinterest – nieskończone źródło inspiracji

O tym, że Internet to skarbnica wiedzy, inspiracji i pomysłów wiedzą wszyscy. Wystarczy jedno słowo, a otrzymamy szereg informacji, zdjęć i filmów. Wśród wielu narzędzi, które ułatwią poszukiwanie inspiracji online najpopularniejszym jest Pinterest. Choć dopiero zyskuje popularność w Polsce, liczba użytkowników stale i dynamicznie rośnie. Dla osób prywatnych, popularnych blogerów i firm – tych małych i dużych. Łatwy, funkcjonalny i praktyczny – co to jest Pinterest?

Co to jest Pinterest?

Nazwa Pinterest powstała z połączenia angielskich słów pin (przypinać, szpilka) i interest (zainteresowania). Powołując się na twórców – jest to nieskończony katalog pomysłów, zawierający porady, przepisy i inspiracje. Trochę jak wirtualna, interaktywna tablica korkowa, do której możemy przypiąć wszystko, co interesujące i przydatne (na teraz lub na później). Pełni również funkcję serwisu społecznościowego.  

Materiały wizualne, które można znaleźć na Pintereście obejmują wiele – przepisy kulinarne, wystrój wnętrz, modę i urodę, tematy lifestylowe czy wreszcie projekty DIY (popularne tutoriale zrób to sam) – wszystko co inspiruje i może zainspirować.

Obrazy zapisywane są na naszej 'tablicy’, którą można dowolnie modyfikować, tworząc odpowiednie, tematyczne kategorie. Tablice dzielą się na publiczne, które może obejrzeć każdy zarejestrowany użytkownik i prywatne, gdzie dostęp mają tylko zaproszone przez nas osoby.

Czy Pinterest jest płatny?

Bez względu na rodzaj konta, Pinterest (zarówno w formie przeglądarkowej, jak i aplikacji) jest całkowicie bezpłatny w każdym aspekcie – rejestracji, konfiguracji i obsługi. Jest to doskonałe narzędzie, które pozwala promować produkty i usługi całkowicie za darmo. Z małym wyjątkiem…

A jest nim reklama, bo i taką opcję proponuje serwis. Pinterest dysponuje doskonałym menadżerem reklam, który pomaga tworzyć kampanie o szerokim zasięgu.

Czy Pinterest jest bezpieczny?

Pinterest dba o bezpieczeństwo treści i kont użytkowników, stosując szereg nowoczesnych technologii. W tym aspekcie można bez problemu porównać go do innych popularnych serwisów społecznościowych. Aby uzyskać dostęp do konta wymagane jest logowanie potwierdzone hasłem.

Dodatkowo, aplikacja nie wymaga podania żadnych wrażliwych danych osobowych ani finansowych.  

Jak działa Pinterest?

Na stronie głównej znajdują się tzw. Piny- czyli zdjęcia, filmy i produkty, a także osoby i firmy – czyli użytkownicy i ich tablice, które można przeglądać (i zapisywać ulubione inspiracje). Jeśli zdecydujemy się na obserwację wybranych użytkowników, będziemy również widzieć ich najnowsze Piny. 

Można również skorzystać z doskonałej wyszukiwarki. Wpisując odpowiednie słowa kluczowe np. „przyjęcie w ogrodzie” zobaczymy wszystko związane z tematem – pomysły na dekoracje, przepisy kulinarne, propozycje stylizacji i wiele innych, powiązanych zagadnień. W przypadku interesujących treści, można użyć opcji „zapisz”, by umieścić pomysł na naszej tablicy. 

Możemy również komentować, doradzać, pytać i tworzyć własne Piny – udane ciasto, wyjątkowa stylizacja czy fantastyczne dekoracje – liczy się wszystko. Wystarczy zrobić i przesłać dobre zdjęcie, nadać tytuł i stworzyć opis – voilà, gotowe! 

To oczywiście nie wszystkie możliwości. Pinterest to też platforma do promowania produktów, usług i stron internetowych. Czyli? Jeśli akurat przeglądamy inspiracje pod hasłem „sukienki koktajlowe”, bardzo możliwe, że pojawi się Pin sklepu sprzedającego dedykowaną odzież, który może przekierować na stronę sprzedawcy. Warto pamiętać, że Pinterest nie bierze odpowiedzialności za linki zewnętrzne

Ulubione Piny można udostępniać nie tylko na poziomie aplikacji, ale również poprzez popularne komunikatory lub korzystając z poczty e-mail. 

Pinterest dla firm

Pinterest oferuje również konta firmowe, dla wszystkich tych, którzy prowadzą własny biznes lub chcą rozwinąć osobistego bloga. I chociaż obsługa jest tak łatwa, jak w przypadku profilu osobistego, stwarza dużo więcej możliwości rozwoju i promocji marki.

Konto firmowe może pomóc zwiększyć ruch na blogu lub stronie internetowej firmy. Jak? Oferując szereg dodatkowych narzędzi, które pomogą w optymalizacji działań biznesowych. Wśród najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:

  • możliwość rozbudowania Pinów o więcej istotnych informacji
  • możliwość organizacji ciekawych konkursów
  • możliwość tworzenia tablic z innymi użytkownikami (a to świetny sposób na zbudowanie relacji, ma również pozytywny wydźwięk marketingowy)

Pinterest bez rejestracji

Z Pinteresta można korzystać bez rejestracji, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Co to oznacza? Nie ma żadnych przeszkód, by oglądać Piny innych użytkowników umieszczone stronie głównej i…to w sumie tyle. Większość akcji, jak np. próba wejścia na tablicę wybranego użytkownika czy kliknięcie na obrazek spowodują pojawienie się ekranu logowania, który uniemożliwi dalsze działania. 

Aplikacja Pinterest

Z aplikacji Pinterest w języku polskim można korzystać na smartfonach i tabletach (z systemem operacyjnym Android i iOS). Produkt jest bezpłatny, do pobrania z App Store, Google Play i Amazon Appstore. 

Jest to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób na obsługę aplikacji. Na urządzeniu mobilnym katalog pomysłów możemy przeglądać w każdym miejscu i sytuacji (ale potrzebny jest dostęp do Internetu). Aplikacja jest bardzo intuicyjna i niezwykle łatwa w użytkowaniu.  

Opinie na temat Pinteresta

250 milionów użytkowników z całego świata i miliardy zamieszczonych Pinów doskonale obrazują popularność serwisu i aplikacji. Co najważniejsze, Pinterest nadal dynamicznie się rozwija, tworząc nowe narzędzia i udostępniając kolejne funkcje.

Użytkownicy każdego dnia znajdują nowe pomysły i inspiracje, czym nieustannie dzielą się w komentarzach. Wielu chwali za inspiracje, inni za możliwości marketingowe. Duża część użytkowników docenia także aspekt społecznościowy – możliwość kontaktu i zawarcia nowych znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Idea wydaje się doskonała, ale czym byłyby Internet bez sceptyków? Zdarzają się głosy, które twierdzą, że Pinterest hołduje lenistwu – ale czy to przypadkiem nie jest po prostu wygoda? A skoro można łatwo, szybko, wygodnie i bezpłatnie, to dlaczego nie skorzystać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj