Praca ortodonty to spora odpowiedzialność, konieczność posiadania nie tylko specjalistycznej wiedzy ale również umiejętności manualnych, doświadczenia i wyczucia. Tym bardziej, że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z usług tych lekarzy. Obecnie nie są to już jedynie dzieci, ale również coraz częściej także młodzież i dorośli. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które wykonują ten zawód?

Ortodonta to specjalista, który zajmuje się korygowaniem wad zgryzu. Dotyczy to zarówno zaburzeń anatomicznych, jak i sytuacji po ekstrakcji zębów, wypadkach czy innych interwencjach chirurgicznych. Jego praca z pacjentem jest zazwyczaj długotrwałe i nie kończy się na jednej lub kilku wizytach. Kompleksowe leczenie ortodontyczne obejmuje konsultację, wykonanie badań diagnostycznych, stworzenie aparatu ortodontycznego oraz jego założenie a także szereg wizyt kontrolnych, podczas których aparat ten jest odpowiednio korygowany aby osiągnąć optymalne efekty leczenia.

Ile zarabia ortodonta w Polsce?

Wiele osób, zwłaszcza tych, które korzystają z usług ortodonty lecząc się prywatnie utyskuje na wysokie kwoty za wizytę i zastanawia się ile zarabia ortodonta w Polsce. Zanim jednak oburzymy się, że z całą pewnością są to zbyt duże kwoty musimy mieć świadomość, że na koszt ponoszony przez nas podczas leczenia składają się nie tylko zarobki ortodonty ale również utrzymanie gabinetu, zakup nowoczesnego wyposażenia, wykonywane aparaty, utrzymanie personelu pomocniczego i pracowników rejestracji oraz wiele innych dodatkowych kosztów.
Sama droga do osiągnięcia dobrych zarobków w przypadku ortodonty również jest długa i czasochłonna.

Kariera ortodonty rozpoczyna się rezydenturą. W tym czasie otrzymuje on najniższe w przypadku lekarzy wynagrodzenie czyli 4299 zł brutto przez pierwsze dwa lata, po tym czasie rezydent otrzymuje wynagrodzenie wysokości 4633 zł brutto.
Zarobki ortodonty rosną po specjalizacji. Na początku może on liczyć na zarobki w przedziale 7 000 – 10 000 zł. Po kilku latach wynagrodzenie ortodonty zazwyczaj wzrasta i wynosi ok 12 tys. złotych. Nie da się jednak ukryć, że lekarze tej specjalizacji osiągają nawet zarobki w granicach 20 tys. złotych.

Od czego zależą zarobki ortodonty?

To, ile zarabia ortodonta w Polsce zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego stażu pracy – im bardziej doświadczony specjalista, tym lepsze zarobki może osiągać. Dużo zależy również od tego, czy jest osobą zatrudnioną czy prowadzi własny gabinet. Co więcej, lekarze w publicznych placówkach zarabiają mniej niż w prywatnych. Na wielkość wynagrodzenia wpływa również wielkość miasta.

Podsumowując, zarobki ortodonty w Polsce są dość wysokie i utrzymują się na przyzwoitym poziomie. Musimy jednak mieć świadomość, że otrzymują je ludzie o bardzo szerokich kompetencjach oraz specjalistycznej wiedzy, którzy mają realny wpływ na nasze zdrowie, wygląd oraz komfort psychiczny. Wady zgryzu są bowiem zarówno problemem estetycznym, jak i mającym wpływ na prawidłowe gryzienie i trawienie pokarmów. Co więcej, nieleczone wady mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Warto więc mieć świadomość, że praca ortodonty to realna pomoc, która powinna być odpowiednio wynagradzana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj