Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Taka forma pracy dotychczas nie była uregulowana w Kodeksie pracy. Sprawdź, jakie zmiany są planowane w tej kwestii!

Praca zdalna a Kodeks pracy

Praca w formie zdalnej była dotychczas regulowana wyłącznie przez specustawę, która powstała w czasie pandemii COVID-19. Przepisy dotyczyły wykonywania pracy zdalnej w czasie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Kwestia wykonywania obowiązków służbowych w formie zdalnej zależała wyłącznie od indywidualnych ustaleń pomiędzy pracodawcą i pracownikami, a regulacje dotyczące pracy zdalnej nie były określone w Kodeksie pracy. Szykują się jednak duże zmiany w tym aspekcie. W czerwcu 2022 roku do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Ustawa ma regulować ważne aspekty związane z pracą zdalną. Jeśli zastanawiasz się, jak ma wyglądać ta kwestia zgodnie z nowelizacją ustawy, koniecznie sprawdź na stronie https://kpr-restrukturyzacja.pl/praca-zdalna-a-kodeks-pracy-10-rzeczy-ktore-warto-wiedziec/.

Wykonywanie pracy zdalnej – jakie zmiany w Kodeksie pracy?

Projekt ustawy o pracy zdalnej ma wnieść do Kodeksu pracy wiele zmian dotyczących wykonywania pracy w formie zdalnej. Jakie regulacje znajdziemy w ustawie? Będą to między innym szczegółowe przepisy dotyczące takich kwestii jak:

 • Ustalenie dokładnego miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Nowe przepisy wprowadzą możliwość wykonywania pracy w dowolnym miejscu, które zostanie wskazane przez pracownika i uzgodnione z pracodawcą. Praca może być wykonywana np. pod adresem zamieszkania pracownika.
 • Regulacje dotyczące warunków lokalowych oraz technicznych pracownika w miejscu wykonywania pacy zdalnej.
 • Upoważnienie pracodawcy do przeprowadzenie kontroli wykonywania pracy przez pracownika w domu.
 • Konieczność zawarcia zasad wykonywania obowiązków służbowych na odległość w określonych dokumentach. Zasady te mogą być zawarte np. w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, regulaminie skonsultowanym z przedstawicielami pracowników lub poleceniu dotyczącym konkretnego pracownika.
 • Regulacje związane z sytuacjami, w których pracodawca zleca pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków służbowych.
 • Możliwość świadczenia pracy zdalnej na wniosek pracownika – każdy pracownik będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie pracy w formie zdalnej (oczywiście w przypadku, jeżeli rodzaj wykonywanej pracy na to pozwala).
 • W przypadku pracy zdalnej, pracownik lub pracodawca w każdym momencie będą mogli złożyć wniosek o powrót do stacjonarnego trybu pracy.
 • Projekt ustawy przewiduje zarówno pracę zdalną, jak i model hybrydowy (czyli połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej).
 • Przyznanie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystywanie własnych narzędzi pracy (np. komputera) podczas wykonywania pracy zdalnej.
 • Kontrola trzeźwości – zgodnie z planowaną nowelizacją Kodeksu pracy, jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik w godzinach pracy zdalnej znajduje się pod wpływem alkoholu, może przeprowadzić kontrolę stanu pracownika w miejscu wykonywania pracy zdalnej

Nowelizacja Kodeksu pracy – obowiązki pracodawcy

Nowelizacja Kodeksu pracy ma uregulować obowiązki pracodawców w zakresie pracy zdalnej. W ustawie mają znaleźć się takie ustalenia jak między innymi:

 • Zobowiązanie pracodawcy do zapewnienia pracownikowi świadczącemu pracę zdalną wszelkich materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania takiej pracy.
 • Zobowiązanie pracodawcy do przekazania pracownikom informacji BHP i przygotowania oceny ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej.
 • Zobowiązanie pracodawcy do pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej – takich jak koszty energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne do wykonywania pracy.
 • Zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie zdalnego wykonywania obowiązków służbowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj