Na czym opiera się sukces we współczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych? Wbrew pozorom nie jest to wcale liczba klientów czy wartość wykonywanych transakcji. Jednym z najważniejszych elementów jest bezawaryjny system, umożliwiający sprawne zarządzanie każdym etapem produkcji. Pozwala to na regulowanie zasobów pod kątem istniejących potrzeb, co ułatwia uzyskiwanie z produkcji najkorzystniejszych profitów. Jakie aspekty zarządzania procesem produkcji są najistotniejsze? Jak zadbać o skuteczny monitoring procesów? W naszym krótkim poradniku omawiamy elementy systemy MES, którego dostawcą w Polsce jest między innymi iplas.pl. Sprawdź, co musisz na jego temat wiedzieć.

Czym jest system MES?

Do zarządzania procesami, a także do ich monitoringu i analizy, stosowany jest z reguły Manufacturing Execution System (MES). Określenie to oznacza system realizacji procesów produkcji i jest programem informatycznym, który umożliwia przetwarzanie na dużą skalę licznych i skomplikowanych informacji. W skład systemów MES dostępnych między innymi w IPLAS wchodzą technologie informatyczne, oprogramowanie sterujące, urządzenia elektryczne oraz inne elementy automatyki przemysłowej. Za ich pomocą gromadzone są informacje dotyczące produkcji, a na bazie uzyskanych analiz rozpatruje się aspekty, w jakich możliwe są ulepszenia. Celem zaawansowanej analizy cyfrowej procesów produkcji jest zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa – wykrycie słabszych punktów, niepotrzebnego przepalania energii i możliwości zwiększenia mocy przerobowej.

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie?

Systemy MES to zróżnicowane narzędzia, ale wszystkie łączy jedno: możliwość kompilowania olbrzymiej ilości danych oraz ich analiza. Ich przewagą nad pracownikiem oddelegowanym do kontroli jakości produkcji jest całkowita eliminacja tzw. czynnika ludzkiego. Czujne oko algorytmu nie przeoczy drobiazgów, które mógłby przypadkiem pominąć człowiek. Wybór najlepszego oprogramowania może nastręczać trudności, dlatego warto wziąć pod uwagę specyfikę branży i zapotrzebowanie, jakie ten warunek generuje. Na wybór rozwiązania wpływa przede wszystkim specyfika przedsiębiorstwa i zadania, jakie będą stać przed systemem informatycznym. Rozbudowane przedsiębiorstwa produkcyjne powinny sięgnąć po MES o szerokim zakresie funkcjonalnym, które umożliwią pozyskanie wielu informacji i wykonanie analizy krzyżowej danych, które mogłyby się początkowo wydawać mniej istotne. Tak pojemne systemy nie będą z kolei potrzebne w mniejszych firmach, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie wykorzystają ich możliwości w pełnym zakresie. Przy specyficznej, niekoniecznie masowej produkcji najlepiej sprawdzą się systemy zaprogramowane pod konkretne działania.

Wpływ narzędzi od iplas.pl na Twój biznes

Dlaczego stosowanie systemów analizujących proces produkcji może mieć duży wpływ na Twoją firmę? Przede wszystkim umożliwi to odnalezienie wadliwych elementów w procesie produkcji, dzięki czemu udoskonalenie stanie się dużo prostsze. Oddając działania monitoringowe w rządy algorytmów można mieć pewność, że te skrupulatnie prześwietlą działania produkcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj