5 najlepszych zawodów dla Pań w roku 2022

Kobiety stanowią obecnie około 48% osób zatrudnionych legalnie w naszym kraju. Ich coraz większe dążenie do równouprawnienia sprawiło zaś, że już dawno do lamusa przeszły dawne przekonania, że “kobiety najlepiej spełnią się przy dzieciach i w kuchni”. Dziś wiele pań pełni kluczowe funkcje w swoich firmach, a kompetencją w niczym nie ustępują mężczyznom. Skoro tak – przyjrzyjmy się zawodom, które w roku 2022 są najbardziej perspektywiczne dla kobiet. W jakich mogą one dojść naprawdę daleko?

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni

Niestety, stara prawda wciąż jest aktualna – jeśli jesteś kobietą, Twoje zarobki będą mniejsze, niż mężczyzny zatrudnionego na tym samym stanowisku. Nawet najbardziej opłacalne zawody dla kobiet płacą mniej, niż zawody dla mężczyzn – to należy sobie powiedzieć wprost. Małym pocieszeniem może być jednak fakt, że przepaść ta wydaje się systematycznie zmniejszać.

Biorąc ją jednak pod uwagę postanowiliśmy, że w naszym zestawieniu ujmiemy jedynie te zawody, w których różnice płac są stosunkowo niewielkie.

Najlepsze, dobrze płatne zawody dla kobiet – 5 propozycji

najlepszy zawód dla kobiety

Przygotowaliśmy listę pięciu zawodów, które cieszą się sporą popularnością u pań, a do tego oferują całkiem spore zarobki. Począwszy od psychologii a na dietetyce kończąc – nasza lista najlepiej zarabiających zawodów dla kobiet oparta została na aktualnych trendach pracowych. Zapraszamy do zapoznania się z nią przede wszystkim licealistki, które kończą swoją edukację średnią i zastanawiają się nad wyborem studiów, które dadzą im nadzieję na dobrą przyszłość.

Wedding Planner

Wedding Planer, czy właściwie Plannerka, skoro mówimy o kobietach, to zawód od zawsze cieszący się wśród płci pięknej sporym zainteresowaniem. Trudno się zresztą temu dziwić – praca jest przecież bardzo przyjemna i pozwala towarzyszyć ludziom w najszczęśliwszym dniu ich życia, czyniąc go jeszcze piękniejszym. Płaca również jest, delikatnie mówiąc, bardzo atrakcyjna – wysoko wykwalifikowana Wedding Plannerka, świadcząca świetnej jakości usługi może liczyć nawet na 10.000 złotych miesięcznie! Nie ulega wątpliwości, że gdybyśmy mieli stworzyć listę przedstawiającą najlepsze zawody dla kobiet tylko na podstawie płac, ten byłby bardzo wysoko.

A co konkretnie robi Wedding Planerka? Jest to mimo wszystko praca dość odpowiedzialna. Kobieta zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za organizację wesela i towarzyszących mu uroczystości praktycznie w 100%. Wszelkie sukcesy i wspaniałe uroczystości będą, rzecz jasna, jej sukcesem, ale ewentualne wpadki również nie zostaną jej zapomniane.

Coaching osobisty

Biorąc pod uwagę obecne trendy, praca doradczyni, czy też trenerki osobistej z pewnością jest jedną z chętniej wybieranych przez panie na całym świecie. Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych zawodów dla kobiet, ponieważ pozwala on nie tylko na współpracę z interesującymi ludźmi, ale również przekazywanie w atrakcyjnej formie własnych doświadczeń życiowych. Coaching osobisty jest specyficznym zawodem, łączącym doradztwo personalne, psychologię oraz – nierzadko – treningi aktywności fizycznej. Jeśli jednak kobieta jest w stanie wykazać się talentem we wszystkich trzech kategoriach, może ona liczyć nawet na zarobki do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Coach osobisty ma przede wszystkim zmotywować klienta do dalszego samorozwoju, lecz narzędzia, z jakich może skorzystać są w praktyce nieograniczone. Sprawia to, że każda sesja jest mocno indywidualna, a dzięki temu z kolei praca ta jest wysoce unikalna i praktycznie nigdy nie nudzi.

Dietetyczka

Dietetyczka wydawać może się dość typowym zawodem dla dziewczyny, co nie zmienia faktu, że nadal cieszy się on olbrzymim zainteresowaniem i oferuje niemałe zarobki. Podobnie, jak wcześniej opisywany zawód doradcy personalnego, kobiety pracujące jako dietetyczka mogą cieszyć się pracą zróżnicowaną, pozwalająca na dobór wykorzystywanych metod do klienta. Zawód dietetyczki pozwala również na pracę na własny rachunek – wiele kobiet prowadzi  własne gabinety, w których za ustalone przez siebie stawki oferują pomoc potrzebującym pacjentom. Skoro już o stawkach mowa – wypada podkreślić, że dobra dietetyczka zarabia do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Farmaceutka

Praca farmaceutki jest bez wątpienia jedną z najbardziej odpowiedzialnych, jakie może podjąć kobieta. Panie, które mają w swoim życiu poczucie misji, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, szybko odkryją, że pod tym względem jest to jeden z najlepszych zawodów dla kobiet. Nie jest to bowiem tylko praca dobrze płatna – farmaceutka często pełni bowiem rolę doradczą, pomagając pacjentowi w dokonaniu świadomego wyboru odpowiedniego dla siebie leku. Nie jest to może decyzja ratująca pacjentowi życie, tak jak ma to miejsce w przypadku pracy lekarki, ale z drugiej strony – odpowiedzialność również jest o wiele mniejsza. Natomiast, przechodząc do kwestii finansowych – zależnie od zajmowanego stanowiska (sprzedawczyni, asystentka czy kierowniczka apteki) może ono sięgać nawet 5-9 tysięcy złotych miesięcznie.

Praca farmaceutki polega w pierwszej kolejności, rzecz jasna, na sprzedaży wyrobów farmaceutycznych, czyli leków i suplementów diety. Do obowiązków kobiety, która zdecyduje się na taką ścieżkę kariery należeć będzie również kontrola recept, czy pomoc w uzyskaniu dostępu do wysoce specjalistycznych produktów (jak np, medyczna marihuana). Farmaceutka jest więc drogą chętnie wybieraną przez panie szukające zawodu, który cechuje wysoka przydatność społeczna.

Psycholożka

Ilość specjalistów do spraw ochrony naszego zdrowia psychicznego – psychiatrów i psychologów – jest w tym kraju zatrważająco mała. Tym bardziej warto podkreślić fakt, że coraz więcej postanawia w swoim życiu robić właśnie to. Psycholożka to, patrząc na ostatnie trendy, coraz częściej pojawiający się wybór zawodu u kobiet. Jest to dobry zawód dla kobiety potrafiącej zrozumieć drugiego człowieka, jego wewnętrzne konflikty, złagodzić u niego poczucie zmęczenia czy stresu i ukoić go psychicznie. Jest to jednak również praca wymagająca ogromnej odporności psychicznej – pacjenci będą przelewali na swoje terapeutki olbrzymie pokłady traumy. Traumy, która często swoje źródła ma w naprawdę przerażających faktach z przeszłości. Dobrej jakości psycholożka może liczyć na zarobki w wysokości 4-6 tyś złotych miesięcznie.

Praca psycholożki jest więc pracą dość trudną, a do tego mocno niewdzięczną. Cała satysfakcja z wykonywania tego zawodu płynie jednak z chęci autentycznego, szczerego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – i cieszy fakt, że dla tak wielu pań jest to wartość sama w sobie.

1 KOMENTARZ

  1. W sumie chyba teraz ciężko rozróżniać jaki zawód jest stricte kobiecy, a jaki męski. Na pewno nierówność płac nie jest sprawiedliwa! Przecież wykonujemy taką samą pracę…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj