Gra na giełdzie nie zawsze musi przyjmować formę spekulacji, ponieważ równie dobrze można postawić na długoterminowe inwestowanie w akcje. Na czym polega ta strategia? Jakich narzędzi powinien używać inwestor? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Długoterminowe inwestowanie w akcje – na czym to polega?
Długoterminowe inwestowanie w akcje to strategia zakładająca zakup papierów wartościowych z perspektywą wzrostu ich wartości w długim okresie. Warto podkreślić, że horyzont czasowy inwestycji pozostaje w tym przypadku z reguły bliżej nieokreślony. Co więcej, inwestor nie musi na bieżąco śledzić notowań giełdowych, co wynika z faktu, że analizy swojego portfela oraz ewentualnych zmian w jego składzie dokonuje z reguły raz na kilka miesięcy. W wielu przypadkach może za to liczyć na wypłatę ewentualnej dywidendy, która powiększy uzyskaną przez niego stopę zwrotu.
Jak długoterminowo inwestować w akcje?
Warto mieć świadomość, że długoterminowe inwestowanie w akcje to strategia, którą może zastosować praktycznie każdy. Wynika to z faktu, że nie wymaga ono ciągłego śledzenia notowań, a samego zakupu akcji może dokonać każdy, kto posiada rachunek maklerski. Jego otwarcie umożliwia Saxo, czyli broker pozwalający inwestować w akcje notowane na przeszło 50 światowych giełdach. W tym miejscu należy podkreślić istotę wyboru odpowiedniego brokera, ponieważ przekłada się on nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również wysokość pobieranych opłat, które mogą znacznie się różnić. Co wziąć pod uwagę przy jego dokonywaniu? Aspektów jest kilka, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule przedstawiającym mechanizmy gry na giełdzie.
Długoterminowe inwestowanie w akcje – narzędzia inwestora
Decydując się na długoterminowe inwestowanie w akcje należy mieć świadomość, że skuteczność podejmowanych decyzji zależy w dużej mierze od wykorzystania odpowiednich narzędzi. Podstawą w tym przypadku jest analiza fundamentalna, która pozwala ocenić to, czy akcje danej spółki są właściwie wycenione. W efekcie można wytypować akcje, które są w danym momencie niedoszacowane, a co za tym idzie ich wartość po zakupie powinna wzrosnąć. W przypadku analizy fundamentalnej pod uwagę brane są przede wszystkim fundamenty spółki (jej struktura, finanse, plany inwestycyjne itp.), a także dane makroekonomiczne w ujęciu gospodarki jako całości lub danego sektora.
Podsumowując należy stwierdzić, że długoterminowe inwestowanie w akcje to strategia, która jest mniej wymagająca dla inwestora, ponieważ nie wymaga codziennego zajmowania się giełdą. Warto jednak podkreślić, że może być równie skuteczna, co spekulacja.