Przez ostatnie 30 lat system Windows stał się niemal synonimem systemu operacyjnego na komputerze osobistym. W latach 90 XX wieku powszechne było kupowanie komputera PC z zainstalowanym już systemem Windows lub instalowanie go prywatnie z pirackiej płyty. Oryginalne systemy były instalowane jedynie na komputerach firmowych, zagrożonych kontrolą urzędów. Dekadę później płyty kupowane na bazarze zostały zastąpione przez pobierane z Internetu obrazy. W kolejnej dekadzie popularne stały się klucze instalacyjne, często „z odzysku” po innych starych komputerach. Jednak żadne z tych rozwiązań nie jest w pełni legalne i bezpieczne.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jakie są rodzaje licencji na system Windows
- jak zakupić system operacyjny
- jak połączyć naszą licencję na system Windows z kontem Microsoft
Licencja na system Windows – rodzaje
Kupując system Windows możemy natrafić na różne rodzaje licencji systemu operacyjnego. W zależności od rodzaju licencji, system Windows może być przypisany do osoby, komputera lub części. Rodzaje licencji dla systemu Windows 10 to:
- Wersje pudełkowe (Retail licenses), inaczej licencja box – są to najprostsze licencje. Użytkownik po prostu kupuje oprogramowanie i staje się posiadaczem licencji do wykorzystania na jednym urządzeniu jednocześnie (istnieje możliwość wielkokrotnej instalacji systemu na różnych urządzeniach). Są one zwykle nieco droższe od licencji OEM.
- Licencje OEM (original equipment manufacturer) – Oprogramowanie jest przypisane do płyty głównej komputera, na którym zostało zainstalowane. Nie jest ono w pełni własnością użytkownika, który musi wziąć pod uwagę warunki umowy licencyjnej przy wymianie podzespołów. Najczęściej można wymienić wszystkie komponenty, oprócz płyty głównej. W przypadku wymiany płyty głównej licencja oem wygasa. Licencje OEM umożliwiają downgrade systemu do poprzednich wersji, ale tej samej edycji.
- Software Assurance – to licencje dla przedsiębiorstw i organizacji, które mają pomóc w przyszłych zmianach oprogramowania, jego wdrażaniu i eksploatacji. Pakiety przeznaczone są dla klientów, którzy wykupują dużą liczbę licencji i są indywidualnie dopasowywane do potrzeb klienta. Posiadacze tej licencji mogą liczyć na całodobową pomoc techniczną Microsoftu, pomoc szkoleniową dla pracowników oraz pomoc serwisową.
- Licencje dostępowe CAL (Client Access License) – Dotyczą oprogramowania serwera sieciowego. Pozwalają użytkownikowi korzystać z usług udostępnianych przez serwer. Firma Microsoft oferuje CAL na urządzenie (licencja musi być zakupiona na każde urządzenie mające dostęp do serwera, ale nie ma limitu użytkowników korzystających z tego urządzenia) oraz CAL na użytkownika (licencje otrzymuje użytkownik i może swobodnie korzystać z usług serwera na dowolnej liczbie urządzeń).
Gdy już wybierzemy odpowiednią dla nas licencję systemu operacyjnego, oraz odpowiednią wersję systemu (trzeba zwrócić uwagę na minimalne wymagania sprzętowe, aby system działał bezproblemowo na naszym komputerze stacjonarnym lub laptopie), możemy przystąpić do zakupu.
Gdzie najlepiej kupować systemy operacyjne?
Licencje dla użytkowników domowych możemy bez problemu kupić w każdym sklepie komputerowym, zarówno stacjonarnym jak i internetowym. W obu przypadkach możemy kupić zarówno wersję pudełkową, z płytą instalacyjną, jak i sam klucz licencyjny, a obraz systemu pobrać z Internetu. Szeroki wybór licencji i wersji systemu Windows znajdziemy między innymi w sklepie internetowym https://soft360.pl/23-windows.
Jak przypisać licencję do konta Microsoft
Najnowsze systemy operacyjne Windows, takie jak Windows 10 czy Windows 11 można przypisać do naszego konta Microsoft. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie zgubimy nigdzie klucza licencyjnego, a po instalacji systemy na nowym komputerze z łatwością przeniesiemy licencję ze starego urządzenia. Aby nasza licencja znalazła się na koncie Microsoft, musimy się na nie zalogować i wybrać w menu Start aplikację „Ustawienia”. Następnie przechodzimy do zakładki „Aktualizacja i zabezpieczenia” i z menu bocznego wybieramy zakładkę „Aktywacja”. Jeśli licencja nie jest jeszcze przypisana do konta Microsoft, pojawi się opcja „Dodaj konto Microsoft”. Po kliknięciu i podaniu swoich danych logowania licencja zostanie podłączona z naszym kontem Microsoft.