Współcześnie wszystkie firmy w różnym stopniu zaawansowania wykorzystują narzędzia i systemy IT, do wypełniania swoich codziennych obowiązków. Czy jest to program zbierający zamówienia, obszerna baza danych, system złożonych analiz i raportowania, sieć wewnętrzna czy zwykłe konto i poczta firmowa — każda z tych rzeczy może zawierać kluczowe informacje na temat funkcjonowania firmy i planów rozwojowych, objętych tajemnicą?
Dbanie o bezpieczeństwo tychże narzędzi i systemów IT ma zachować ciągłość procesów, ale również po to, aby ważne informacje nie mogły wycieknąć poza firmę. Tak samo jak łatwo jest polegać na narzędziach IT w pracy, tak łatwo można paść ofiarą oszustwa czy ataku hackerskiego.
Dlatego instalowanie odpowiednich zabezpieczeń oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z internetu i zasobów firmowych jest kluczowe dla kondycji i funkcjonowania całej firmy np. rozwiązania w zakresie terminali wózkowych do zarządzania zapasami.
Kompleksowy audyt IT
Chcąc zapewnić swojej firmie odpowiednie bezpieczeństwo w zakresie IT — urządzeń i procesów, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie kompleksowego audytu przez firmę zewnętrzną. Kierownicy IT często decydują się na ten krok, aby udowodnić swoim szefom, że potrzebują dodatkowe środki na rozwój narzędzi i udoskonalanie systemów.
Zlecenie kompleksowego audyty IT firmie zewnętrznej wiąże się nie tylko ze sprawdzeniem aktualnej kondycji struktury IT w przedsiębiorstwie, ale także zaproponowanie ewentualnych rozwiań, które miałyby zniwelować napotkane problemy lub jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo danych. Jak przebiega profesjonalny audyt infrastruktury IT?
Krok pierwszy — zapoznanie się z problemem
Każdy audyt rozpoczyna się od zapoznania się specjalistów z problemem, który został im zlecony. Klient przedstawia szczegóły zlecenia, jaki jest cel oraz efekt, jaki chciałby uzyskać. Dopiero wtedy firma przeprowadzająca audyt będzie w stanie przygotować rozwiązania idealne odpowiadające wymaganiom i oczekiwaniom klienta.
Większość problemów najczęściej bierze się z braku odpowiedniej strategii bezpieczeństwa i wdrożenia technologii w strukturę IT. W tym kroku specjaliści sprawdzają jakość infrastruktury IT klienta, szukają luk w systemie oraz punktów newralgicznych, narażonych na cyberataki.
Krok drugi — raportowanie oraz rekomendacje
Po przeprowadzeniu dokładnego audytu jakości bezpieczeństwa IT, do klienta przesyłany jest szczegółowy raport. Można znaleźć w nim wszystkie niezbędne informacje na temat kondycji poszczególnych struktur, procesów lub urządzeń.
Wraz z raportem przesyłane są również rekomendacje, w jaki sposób klient może poprawić bezpieczeństwo IT w swojej firmie. Oczywiście, rozwiązania te są ściśle powiązane z oczekiwaniami, jakie klient przedstawił na samym początku zlecania audytu.
Krok trzeci — wdrożenie rozwiązań i poprawa bezpieczeństwa IT
Zaproponowane przez firmę zewnętrzną rozwiązania, mogą zostać przez nią wdrożone w momencie, gdy klient zgodzi się na jedną z zaproponowanych strategii. Wówczas zadaniem specjalistów jest profesjonalne zaimplementowanie i uruchomienie systemu informatycznego, który ma zapewnić strukturze IT odpowiednie bezpieczeństwo.
Po pomyślnym wdrożeniu system jest przez jakiś czas uważnie monitorowany w celu weryfikacji, czy strategia spełnia swoje zadanie i odpowiada oczekiwaniom klienta.
Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, kompleksowy audyt jest zakończony sukcesem, a klient może być pewien, że strategia jego przedsiębiorstwa oraz firmowe dane są bezpieczne.
Bezpieczeństwo aplikacji
Niektóre firmy zajmujące się tworzeniem oraz wdrażaniem aplikacji mobilnych lub desktop chcą być pewne, że ich dane oraz struktura jest bezpieczna. W takim wypadku firma zewnętrzna może przeprowadzić audyt bezpieczeństwa. Przy pomocy kompleksowych testów (White Box, Black Box, Grey Box) są w stanie określić słabe punkty oraz luki w kodzie aplikacji. Dzięki temu aplikacja będzie chroniona przed atakami hackerskimi.
Ciągłe bezpieczeństwo to ciągłe monitorowanie
Jednorazowy audyt bezpieczeństwa i wdrożenie nowych rozwiązań to nie wszystko. Do zapewnienia wymaganego bezpieczeństwa struktury IT w przedsiębiorstwie jest nieustanne monitorowanie pojawiających się problemów i szybka reakcja na niepokojące znaki ataków ze strony cyberprzestępców.
Firmy zewnętrzne takie jak https://sebitu.pl/ oferujące audyt bezpieczeństwa posiadają również ofertę umów serwisowych, czyli kompleksowego monitorowania bezpieczeństwa IT w firmie. Umowa serwisowa obejmuje wdrażanie aplikacji, systemów czy infrastruktur sieciowych oraz obserwacje stanu zabezpieczeń. Przeprowadzane są również okresowe prace konserwacyjne, a także zarządzanie bieżącymi problemami. W ten sposób klient nie musi się martwić o to, czy firma i jej dane są wystarczająco chronione na co dzień.
Inne dostępne systemy bezpieczeństwa IT dla firm
Dla jeszcze efektywniejszej ochrony firmowych danych możliwe jest uruchomienie uwierzytelniania wieloskładnikowego. System Multi-Factor Authentication (MFA) nie pozwala na włamanie się i przejęcie kontroli przez osoby niepowołane.
Poczta e-mail to źródło, przez które najczęściej można spodziewać się cyberataków. Każda firma, niezależnie od wielkości, powinna w profesjonalny sposób zadbać o bezpieczeństwo skrzynki pocztowej przed wirusami, malware, ransomware, phishing czy chociażby przed najzwyklejszym spamem.
Zapory sieciowe zapewniają bezpieczeństwo połączenia urządzenia klienta z internetem. Firewalle Next Generation to gwarancja szybkiego wykrycia i natychmiastowego zablokowania zagrożenia. Dodatkowo pozwala na podłączenie zdalnych użytkowników przez VPN i weryfikację zagrożeń metodą Sandboxing.
Oferowane usługi to nie tylko monitorowanie i dbałość o bezpieczeństwo typowych urządzeń firmowych takich jak laptopy czy komputery. Pakietem ochrony objęte mogą być również urządzenia mobilne lub serwery DNS.